About Face to Face

Louise K. Freilich is the director of Face to Face.  She holds a Master in City Planning degree from M.I.T and has been interested in the Holocaust for many years.  Before becoming director of the program in 2003, she was a Face to Face docent for four years.  She serves as a member of the Ohio Council on Holocaust & Genocide Education and believes that there is a crucial need to learn about the Holocaust and to understand its current lessons.

Rabbi Scott B. Roland

For additional biographical information, please see the Our Leadership page of this site.

A Face to Face field trip begins with a rabbi, cantor, or Jewish educator discussing Judaism and Synagogue Life with the students. We have a stellar team of Judaism Educators representing a full range of Jewish denominations. Clergy and Jewish educators who have filled this role on a volunteer basis include:

Our Survivor Speakers come from many different countries and had a range of experiences during the Holocaust. Some survived the concentration camps; others were in labor camps; some experienced Kristallnacht (The Night of Broken Glass) and saw their fathers arrested on that night; some escaped from Germany or Czechoslovakia without their parents on the Kindertransport to England; one hid with her family in the forest and a swamp in Poland; and still others were hidden by righteous non-Jews. They all have important and interesting stories to share with the students who attend a Face to Face field trip.

Listen to online testimony by some of our former Survivor Speakers:

                                                                                    

Betty Gurfein Berliner         Max Edelman (OBM)           Arnold Friedman                Betty Potash Gold (Of Blessed Memory)

 

                                                                      

 Zev Harel                          Jacob Hennenberg (OBM)               Hal Myers                Mimi Schleissner Ormond

 

                                                                          

                                    Helen Jachimowicz Potash           Hannah Lenschitzi Rath (OBM)

Order our DVD collection with recorded testimony by many of our Survivor Speakers.  For more information, see our Order Video Collection page.

Front row left to right: Jack Kleinman(OBM), Sylvia Malcmacher, Betty Gold(OBM), Face to Face director,  Louise Freilich, Max Edelman(OBM) with seeing eye dog Tovi, Erica Gold, Esther Frank (OBM)

Back row left to right: Alex Zelczer, Leo Silberman, Roman Frayman, George Kronenberg, Jacob Hennenberg(OBM), Harold Koppel, Walter Wertheim, Andrew Sternberg

Face to Face volunteers serve as docents in the Face to Face museum and help with various aspects of the program including fundraising, publicity, outreach to schools, curriculum development, and Congregation Shaarey Tikvah’s annual commemoration of Kristallnacht: The Night of Broken Glass.

 

We educate middle and high school groups from all over Northeast Ohio, including public, Catholic and independent schools. Teachers use the Face to Face field trip as a supplement to History, English, Art, and Religion classes. Our program works well in conjunction with a Holocaust unit and fits in well with Ohio DOE standards. Many schools attend year after year. The following schools have attended the Face to Face program since 2004:

  • A.B. Hart School (Cleveland)
  • Academy of St. Bartholomew (Middleburg Heights)
  • Academy of St. Adalbert (Berea)
  • All Saints of St. John Vianney (Wickliffe)
  • Andrews Osborne Academy High School (Willoughby)
  • Archbishop Lyke - St. Timothy (Garfield Heights)
  • Archbishop Hoban High School (Akron)
  • Avon High School (Avon)
  • Avon Lake High School (Avon Lake)
  • Bay Middle School (Bay Village)
  • Beaumont School (Cleveland Heights)
  • Bedford High School (Bedford)
  • Berkshire High School (Burton)
  • Birchwood Middle School (Cleveland)
  • Brecksville/Broadview Heights High School (Broadview Heights)
  • Canton Central Catholic High School (Canton)
  • Chardon Middle School (Chardon)
  • Cleveland Heights High School (Cleveland Heights)
  • Cleveland State University (Cleveland)
  • Communion of Saints School (Cleveland Heights)
  • Cuyahoga Heights Middle School (Cuyahoga Heights)
  • Durling Middle School (Lorain)
  • East Technical High School (Cleveland)
  • Eastern Heights Junior High (Elyria)
  • Eastlake Middle School (Eastlake)
  • Edwards Middle School (Brunswick)
  • Forest Park Middle School (Euclid)
  • Garfield Heights Middle School (Garfield Heights)
  • Garfield Middle School (Lakewood)
  • Gilmour Academy (Gates Mills)
  • Greenbriar Middle School (Parma)
  • Harding Middle School (Lakewood)
  • Hathaway Brown (Shaker Heights)
  • Hawken School (Gates Mills)
  • Heritage Middle School (East Cleveland)
  • Hershey Montessori School (Huntsburg)
  • Holy Family School (Parma)
  • Holy Name Elementary (Cleveland)
  • Holy Trinity School (Avon)
  • Immaculate Conception (Cleveland)
  • Immaculate Conception (Willoughby)
  • Immaculate Heart of Mary (Cuyahoga Falls)
  • Incarnate Word Academy (Parma Heights)
  • James A. Garfield High School (Garrettsville)
  • John Paul II Academy   (Garfield Heights)
  • Kenston Middle School (Chagrin Falls)
  • Lake Catholic High School (Mentor)
  • Lakewood Catholic Academy (Lakewood)
  • Laurel School (Shaker Heights)
  • Lincoln West High School (Cleveland)
  • Lippman Day School (Akron)
  • Loudonville High School (Loudonville)
  • Luis Munoz Marin Elementary School (Cleveland)
  • Maplewood Middle School (Cortland)
  • Mary Queen of Peace School (Cleveland)
  • McGuffey School (Warren)
  • Mentor High School (Mentor)
  • Montessori High School (Cleveland)
  • North Akron Catholic School (Akron)
  • North Coast Academy (Richmond Heights)
  • North Olmsted High School (North Olmsted)
  • North Royalton Middle School (North Royalton
  • Notre Dame Cathedral Latin H.S (Chardon)
  • Olmsted Falls Middle School (Olmsted Falls)
  • Our Lady of Angels (Cleveland)
  • Our Lady of Mount Carmel School (Wickliffe)
  • Our Lady of Peace School (Cleveland)
  • Our Lady of the Lake (Euclid)
  • Pax Christi School (Avon)
  • Seton Catholic School  (Hudson)
  • Shaker Heights High School (Shaker Heights)
  • Shiloh Middle School (Parma)
  • St. Benedict School (Garfield Heights)
  • St. Joan of Arc School (Chagrin Falls)
  • St. Mark School (Cleveland)
  • St. Michael School (Independence)
  • St. Ambrose School (Brunswick)
  • St. Angela Merici School (Fairview Park)
  • St. Anselm School (Chesterland)
  • St. Anthony of Padua (Parma)
  • St. Bernadette School (Westlake)
  • St. Christopher School (Rocky River
  • St. Columbkille School (Parma)
  • St. Dominic School (Shaker Heights)
  • St. Francis de Sales (Parma)
  • St. Francis of Assisi (Gates Mills)
  • St. Francis Xavier School (Medina)
  • St. Gabriel School (Mentor)
  • St. Hilary School (Fairlawn)
  • St. John of the Cross Jr. High    (Euclid)
  • St. Joseph Academy (Cleveland)
  • St. Joseph School (Avon Lake)
  • St. Joseph School (Cuyahoga Falls)
  • St. Jude School (Elyria)
  • St. Martin de Porres (Cleveland)
  • St. Mary of the Assumption (Mentor)
  • St. Mary of the Falls School (Olmsted Falls)
  • St. Mary School – Chardon (Chardon)
  • St. Mary School in Elyria (Elyria)
  • St. Peter School (Lorain)
  • St. Raphael School (Bay Village)
  • St. Richard School (North Olmsted)
  • St. Rita School (Solon)
  • St. Robert and William School (Euclid)
  • St. Rocco School (Cleveland)
  • Struthers Middle School (Struthers)
  • Sts. Cosmas and Damian School (Twinsburg)
  • Sts. Cyril and Methodius (Lakewood)
  • The Ratner School (Pepper Pike)
  • Twinsburg High School (Twinsburg)
  • Urban Community School (Cleveland)
  • Valley Forge High School (Parma)
  • Villa Angela - St. Joseph High School (Cleveland)
  • Visintainer Middle School (Brunswick)
  • Willetts Middle School (Brunswick)